• bozcaada pansiyon
  • bozcaada pansiyon
  • bozcaada pansiyon

BAĞ BOZUMU FESTİVALİ

 bozcaada elit pansiyon

Bütün bir yıl boyunca emek verilen bağlardaki üzümlerin toplanmasını yani bağbozumunu kutlamak için her yıl Eylül ayının başında düzenlenen geleneksel bir festivaldir. Adanın bağlarında hep birlikte yapılan bağbozumundan sonra toplanıp Ada merkezine getirilen üzümler, meydanda davul-zurna eşliğinde coşkulu bir şekilde karşılanır ve festival başlar. Gündüzleri bağlarda çalışan halk ve adayı ziyaret eden turistler akşamları kale içindeki etkinlikleri seyretmek için bir araya gelir. Konserler dışında çeşitli gösteriler, sergiler, söyleşiler ada hayatına renk katar.

AYAZMA PANAYIRI(Aya Paraskevi)

bozcaada elit pansiyon

Ayazma’da bulunan Aya Paraskevi Manastırı’nda, Hıristiyan inancında önemli bir yeri olan Azize Paraskevi’yi anmak için her yıl 25-26-27 Temmuz günlerinde Rum Ortodoks Cemaatitarafından düzenlenen bir şenliktir. Bu günü adada kutlamak içinİstanbul’dan, Yunanistan’dan ve dünyanın dört bir yanından çok sayıda Rum adaya gelir. Ayazma’da yemekler yenilip, şaraplar içildikten sonra canlı müzik eşliğinde dans edilir. Şenlik herkese açıktır. Bu coşkulu kalabalığı sadece seyretmek bile oldukça keyiflidir.

YEREL TATLAR FESTİVALİ

bozcaada elit pansiyon

Egenin şirin, Avupanın en güzel 2. adası Bozcaada da Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği ( BOZTİD ) tarafından YEREL TATLAR FESTİVALİ düzenleniyor. 2 gün sürecek olan festivalde adalı hanımlar geçmişden günümüze ada yemeklerini konukların beğenisine sunuyor. Bozcaada Kalesinde tüm ada hanımlarının katkısı ile yapılan yöresel yemekler konukların beğenisine sunuluyor. Bu arada yine kalede kurulacak standlarda adaya özgü Ahtapot yemekleri ve yaprak sarmanın hikayesi anlatılıyor. Akşam saatlerindekale içinde bir konser düzenleniyor. Ertesi gün ada gençleri ve balıkçıları tarafından o anda denizden çıkartılan kirpi ( deniz kestanesi ) ziyafeti veriliyor.

Bozcaada Elit Pansiyon Bozcaada Elit Pansiyon Bozcaada Elit Pansiyon Bozcaada Elit Pansiyon